Firany na poddasze, jakie dekoracje okienne wybrać?

Firany na poddasze, jakie dekoracje okienne wybrać?

Warto przeczytać

Umeblowanie i wykończenie nowej strychu wymaga nieco wysiłku. Jednak stwarza to też możliwość stworzenia pięknego wnętrza, a niemałą rolę mają w tym różnego typu dekoracje okienne w rodzaju firan czy rolet okiennych!

Poddasza w naszym domu są specyficznym miejscem, które często traktowane jest nieco po macoszemu. Obecnie jednak, coraz więcej osób przekonuje się, iż odpowiednio zaaranżowane i umeblowane poddasze, może być najlepszym sposobem na powiększenie powierzchni mieszkalnej. Oczywiście, z taką adaptacją wiąże się zarówno dobór mebli, jak i dekoracji okiennych w rodzaju karniszy, rolet czy firanek.

Firanki na poddasze, czy to ma sens?

Zastosowanie firany na poddaszu może niektórym osobom wydawać się zbyteczne, lecz nie do końca tak jest. Tylko pozornie możemy cieszyć się prywatnością, bo choć osoby z ulicy nie dostrzegą  wnętrza naszego domu, to jednak sąsiedzi będą już mieli taką możliwość.  Oczywiście, nie powinniśmy tym się przejmować, nie musimy od razu powiesić grubo tkanych i mocno haftowanych przesłon, gdyż będą one znacznie ograniczały dostęp promieni słonecznych. Jest to niestety stosunkowo istotne, gdyż w niektórych domach mamy do dyspozycji tylko niewielkie okienka na strychu. Jeżeli macie taką samą sytuację jak ja, to warto byłoby spojrzeć na tak zwane zazdrostki, my zamówiliśmy takie firany od Małgorzaty z Poznania.  Było to konkretnie zlecenie uszycia nam firanek na wymiar, bo okna u nas w domku nie są niestety w standardowym rozmiarze i potrzebowały dedykowanej przesłony.

Firany na poddasze, jakie dekoracje okienne wybrać?

Białe zasłony okienne wymagają towarzystwa delikatnych firanek!

Jaka zasłona będzie pasowała na strych?

Co do zasady na strychu możemy zdecydować się na jedną z dwóch możliwości, zależnie od ilości i wielkości okien (oraz od ich kształtu). Przy dużych oknach, w ścianach szczytowych, dobrym kandydatem będzie zasłona zaciemniająca balckout, zobaczysz ją na tej stronie, lub przyciemniająca dimout.  Szczególnie gdy okna wychodzą na stronę południową, istnieje ryzyko, że latem będą w pokoju  panowały warunki utrudniające lub uniemożliwiające korzystanie z laptopa czy nawet spokojny odpoczynek. Dopiero skorzystanie z zaciemniających zasłon okiennych da nam poczucie niezbędnego komfortu. Natomiast w przypadku niewielkiej liczby okien, najlepszą tkanina będzie jasny len, gdyż dodatkowo rozjaśni on całą aranżację pomieszczenia. Oczywiście, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać także jasny beż, który we wnętrzach o skandynawskim lub rustykalnym stylu sprawdzi się nawet lepiej. Warto mieć też na uwadze, że być może będziemy musieli zamówić uszycie tych zasłon na miarę, nie jest łatwo kupić gotowe zasłony na okna trapezowe lub skosy okienne, to jednak da nam szansę na samodzielne stworzenie projektu dekoracji. Dzięki temu będziemy mogli wybrać zarówno zasłony elektryczne, jak i te powieszone na karniszu manualnym.

Firany na poddasze, jakie dekoracje okienne wybrać?

Dużym wyzwaniem bywa dobranie odpowiedniej zasłony na okna trapezowe na poddaszu!

Proste rozwiązanie: rolety rzymskie na okna dachowe

Pozostaje nam jeszcze sprawa okien dachowych, czyli tak zwanych okien połaciowych. W porównaniu ze zwykłymi oknami odróżnia je orientacja, gdyż są one usytuowane niemalże poziomo, a przynajmniej pod kątem w sposób zbliżony do tej płaszczyzny. To, niestety, w sposób oczywisty utrudnia nam udekorowanie tejże powierzchni tradycyjnymi zasłonami, lecz z pomocą przychodzą nam tu specjalne rolety rzymskie na okna dachowe. Ze względu na montaż tej dekoracji na ramie okna, oraz na zastosowane rozwiązania techniczne, ozdobne rolety rzymskie na oknach dachowych są ciekawą opcją. Nie tylko spełnią one swoją funkcję, jako przesłony okienne, lecz będą też akcentem podkreślającym elegancki i nowoczesny projekt przestrzeni. Warto też dodać, że ozdobna roleta rzymska na okno dachowe może występować również w wersji manualnej lub elektrycznej, co pozwala na uczynienie naszego domu jeszcze wygodniejszym!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments