Montaż i działanie wentylacji mechanicznej wraz z rekuperatorem.

Montaż i działanie wentylacji mechanicznej wraz z rekuperatorem.

Warto przeczytać

Z roku na rok coraz więcej inwestorów planujących budowę domu jest świadomych jak bardzo wentylacja jest potrzebna. Stąd wielkie zainteresowanie regulowaniem oraz kontrolowaniem systemu wentylacji, a dodatkowo odzyskiwaniem części ciepła, które jest wyprodukowywane w domu jednorodzinnym. W tej sytuacji coraz większą popularnością cieszy się zlecanie prac związanych z instalacją wentylacji mechanicznej. W poniższym artykule pragniemy przedstawić Państwu informacje dotyczące jej montażu, a także zasady działania.

Rosnąca popularność wentylacji mechanicznej wraz z rekuperatorem dzieje się za sprawą szeregu korzyści wynikających z jej montażu, w porównaniu ze standardową wentylacją grawitacyjną. Rosnące zainteresowanie systemem rekuperacji wynika także z fachowej wiedzy i wieloletniego doświadczenia współczesnych wykonawców w kwestii wykonywania jej dla domów jednorodzinnych. Kolejnym najważniejszym powodem, dla którego inwestorzy chętnie sięgają po wentylację mechaniczną, jest fakt, że zakup centrali rekuperatora wraz z pozostałymi elementami składowymi jest o wiele niższy niż przeszło 10 lat temu, kiedy wentylacja wchodziła na rynek.

Dodatkowo rekuperacja jest systemem niezwykle energooszczędnym oraz pasywnym, co oznacza że w skali roku istnieje możliwość zwrotu kosztów w postaci od jednego do dwóch tysięcy złotych zaoszczędzonych w kwestii ogrzewania budynku.

Co tak naprawdę zapewnia wentylacja mechaniczna wraz z rekuperatorem?
Najważniejszą zaletą wpływającą na popularność systemu jest przede wszystkim zmniejszenie zapotrzebowania na energię, której zadaniem jest ogrzewanie domu, ponieważ występuje zjawisko odbioru części ciepła z ogrzanego powietrza wewnętrznego w momencie, w którym zostaje ono wywiewane na zewnątrz. Odzyskane ciepło od razu zostaje oddane dla domu wraz z powietrzem, które wpływa do pomieszczeń. Dzięki temu inwestorzy mogą odczuć oszczędności w domowym budżecie. Następną bardzo ważną zaletą systemu jest możliwość jego kontrolowania, a także regulowania intensywności powietrza, które napływa do budynku oraz prawidłową wentylację, która jest przede wszystkim niezależna od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Następnie powietrze, które wpływa od pomieszczeń jest filtrowane od zanieczyszczeń takich jak pyłki roślin, smog czy przemysłowych oparów. Jest to szczególnie polecane rozwiązanie dla alergików, astmatyków oraz dzieci i osób w podeszłym wieku.

Ponadto zaleca się także przyłączenie do wentylacji mechanicznej gruntowego wymiennika ciepła GWC, który pozytywnie wpływa na obniżanie temperatur powietrza nawiewanego do budynku w okresie letnim, a także na podwyższanie jej w sezonie zimowym. W skrócie opisując zadanie GWC – w lecie pełni on funkcję klimatyzatora, a w zimie znacznie uzupełnia zamontowany system grzewczy.

Jak wygląda i na jakiej zasadzie działa wentylacja mechaniczna wraz z rekuperatorem?
W każdym pomieszczeniu zostają zamontowane przewody wywiewne oraz nawiewne, które łączą się w centrali wentylacyjnej, łącząc sieć. W centrali znajdują się dwa wentylatory. Jeden z nich odpowiedzialny jest za nawiewy, a drugi za wyciągi. Oba razem odpowiadają za wymuszanie ruchu powietrza w zamontowanych przewodach. Ponadto w skład wentylacji wchodzą także filtry oraz wymiennik ciepła, czyli rekuperator, który jest odpowiedzialny za odzyskanie ciepła z powietrza usuwanego, a następnie oddawaniu go powietrzu nawiewanemu z zewnątrz.

Powietrze pobierane z zewnątrz jest z pomocą czerpnia, natomiast zużyte zostaje wydalone na zewnątrz dzięki wyrzutni. Dlatego w domach z systemem rekuperacji nie buduje się dodatkowo kominów ani nawiewników, które byłyby bezużyteczne w połączeniu z wentylacją mechaniczną.

https://www.bartosz.com.pl/

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments