Najczęstsze problemy z przewodami kominowymi i ich rozwiązania

Najczęstsze problemy z przewodami kominowymi i ich rozwiązania

Warto przeczytać

Przewody kominowe narażone są na szkodliwy wpływ spalin oraz innych czynników. Mogą one powodować uszkodzenie wewnętrznej struktury komina, które jest bardzo niebezpieczne. Dlatego trzeba zawczasu zapobiegać problemom.

Do czego może prowadzić uszkodzenie wnętrza przewodu kominowego? Przykładowymi jego konsekwencjami są: zawilgocenie ściany kominowej, pojawienie się wykwitów, a nawet pożar budynku. Bardzo groźna jest też niedrożność komina. Najdrobniejszych przejawów awarii nie wolno zatem lekceważyć.

Najczęstsze problemy z przewodami kominowymi

Jedną z typowych przypadłości jest uszkodzenie konstrukcji komina. Jej przyczynę stanowi najczęściej zła jakość zastosowanej zaprawy, jak również czynniki zewnętrzne: erozja spowodowana spalinami czy mokra sadza. Uszkodzenia powodują, że wilgoć przedostaje się do konstrukcji komina. W takim wypadku należy jak najszybciej skorzystać z pomocy kominiarza.

Innym poważnym problemem jest uszkodzony środek komina. Jego wnętrze mocowane jest za pomocą specjalnych wkładów, które z czasem ulegać mogą korozji bądź uszkodzeniom mechanicznym. Może to doprowadzić do pożaru budynku lub zatrucia przebywających w nim osób tlenkiem węgla. W razie wystąpienia tej awarii trzeba skorzystać z pomocy kominiarza.

Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla powoduje również niedrożność komina. Nie zawsze spowodowana jest ona uszkodzeniem mechanicznym; bywa, że przewód kominowy zablokowany zostaje ptasim gniazdem albo innym przedmiotem. Zawsze należy go wówczas udrożnić.

Z kolei osadzanie się kreozotu może być przyczyną pożaru. Problem ten związany jest z małą pojemnością stosu.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Awarii komina nie wolno lekceważyć. W razie zauważenia jakichkolwiek ich symptomów należy czym prędzej wezwać kominiarza.

Ryzyko ich wystąpienia można jednak znacząco zminimalizować, budując komin odpowiedniej jakości. Jego konstrukcję należy postawić przy użyciu dobrej zaprawy. Bardzo ważna jest też wysoka jakość rur spalinowych i ich adekwatne do potrzeb dobranie. Mogą to być przykładowo spalinowe rury 1,5 mm lub spalinowe rury 2 mm.

Zastosowanie trwałych rur wysokiej jakości sprawi, że komin będzie wysoce odporny na działanie szkodliwych czynników oraz na uszkodzenia. Zagwarantuje to wiele lat bezproblemowej, a przede wszystkim bezpiecznej eksploatacji.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments