Plastikowe butelki na wodę – dlaczego szkodzą i czym je zastąpić?

Plastikowe butelki na wodę – dlaczego szkodzą i czym je zastąpić?

Warto przeczytać

Nawadnianie ma bardzo duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Niestety, pijąc wodę z plastikowej butelki, dbamy o zdrowie, a jednocześnie mu szkodzimy. Dlaczego? Bo zazwyczaj sięgamy po zdrową wodę mineralną, ale w plastikowej butelce. Czym najlepiej zastąpić tę formę opakowania? Całe szczęście jest wiele możliwości.

Niewidoczne plastikowe zagrożenie

Plastikowe butelki z wodą stojące na sklepowych półkach, tylko pozornie wyglądają na niegroźne. Ich codzienne użytkowanie może niestety wiązać się z wytwarzaniem niebezpiecznych dla zdrowia substancji. Mowa o mikroplastiku oraz Bisfenolu A. O ile przechowywanie takiej wody w odpowiednich warunkach nie spowoduje dużego poziomu jej zanieczyszczenia, o tyle wysoka temperatura, jaka panuje na przykład latem na dworze, w nagrzanym samochodzie lub na plaży, może spowodować wytwarzanie się niebezpiecznych substancji.

Wśród najczęstszych błędów popełnianych przez użytkowników popularnych plastikowych butelek, można wymienić ich kilkakrotne używanie. Zdarzają się przypadki mycia ich w zmywarce do naczyń, co destrukcyjnie wpływa na strukturę plastiku. Ulegając zniszczeniu, wydziela on toksyczne związki chemiczne. Tego typu butelek nie należy także napełniać bardzo zimnymi ani gorącymi napojami, a już na pewno nic w nich zamrażać.

Bidon zamiast plastikowej butelki

Idealną alternatywą dla plastikowych butelek są bidony. Te ogólnodostępne pojemniki posiadają różnego rodzaju pojemności. Każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno dziecko, jak i dorosły. Dostępne są w różnych kolorach, ale także i kształtach. Najpopularniejszymi dostępnymi na rynku bidonami są produkty marki Dafi. Materiały, z których są one wytwarzane, nie zawierają szkodliwych substancji.

W zależności od potrzeb pojemnik na wodę może mieć postać zwykłej butelki lub butelki z filtrem. Druga opcja jest chyba najwygodniejszym rozwiązaniem, zwłaszcza na dłuższe wyjścia. Wodę można bowiem uzupełniać praktycznie wszędzie.

Poza sklepowe sposoby na uzyskanie zdrowej i czystej wody

Zakup kolejnych zgrzewek wody to nie tylko koszt, ale także ciężar, obowiązek dokonywania regularnych zakupów oraz dodatkowe worki plastikowych śmieci. Całe szczęście można uniknąć tego typu problemów. Rozwiązaniem jest zakup dzbanka filtrującego. Dzięki niemu unikniemy zarówno negatywnego wpływu plastikowych butelek na własne zdrowie, ale także zadbamy o środowisko naturalne.

Zarówno dzbanki filtrujące, jak i bidony posiadają wymienne filtry węglowe, które są główną zaletą tych produktów. Filtry te pozbawiają wodę kranową nieprzyjemnego zapachu oraz smaku chloru. Nie usuwają z niej minerałów, dzięki czemu woda nadal pozostaje bogata w cenne pierwiastki, głównie wapń oraz magnez. Filtry wpływają na poziom Ph wody, podwyższając go, co wiąże się z podniesieniem jej jakości. Najważniejszą rzeczą w przypadku bidonów oraz dzbanków filtrujących jest fakt pozbawienia ich szkodliwego Bisfenolu A. Niegroźne im więc nagrzanie, ani schłodzenie.

Plastikowe butelki szkodzą zdrowiu, to fakt. Oczywiście, sporadyczne ich użycie nie będzie wiązało się z konsekwencjami zdrowotnymi. Jednak większość osób używa ich codziennie, będąc przekonanym, że dbają w ten sposób o zdrowie. Nic bardziej mylnego. Warto zauważyć, że coraz większą popularnością cieszą się bidony wielorazowego użytku. Posiadają ciekawy wygląd, różnorodną wielkość oraz kształt i co najważniejsze, nie mają negatywnego wpływu na zdrowie osób ich używających. Więcej na blogu: https://dafi.pl/blog/ .

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments