Uroczystość pogrzebowa, a spopielanie zmarłych

Uroczystość pogrzebowa, a spopielanie zmarłych

Warto przeczytać

Proces spopielania zwłok osób zmarłych posiada bardzo długą tradycję. W trwającej nieprzerwanie historii ludzkości, był obecny zarówno wśród różnych kultur jak i różnych religii. Jest uznawany za godny i spotyka się z coraz większą liczbą zwolenników. Co dokładnie o kremacji powinniśmy wiedzieć, zanim rozważymy taki sposób pogrzebania zmarłej osoby?

Uroczystości z kremacją – pogrzeb urnowy

Przede wszystkim istotne jest to, że ceremonia pochówku zmarłych poddanych kremacji, nie różni się, aż tak od tradycyjnego pogrzebu z trumną. To co wyraźnie oddziela te dwa sposoby to fakt, że przy pogrzebie kremacyjnym prochy powstałe w wyniku spopielenia ciała składa się w specjalnej urnie, którą można umieścić w grobie ziemnym, grobie urnowym lub kolumbarium – specjalnej niszy. Natomiast trumna spocząć musi w grobie wykopanym w ziemi. Pogrzeb kremacyjny odbywa się z zachowaniem wszelkich norm zarówno etycznych jak i prawnych.

Kremacja równo pogrzebowi tradycyjnemu

Potwierdzenia o znaczeniu pogrzebu kremacyjnego oraz o jego wartości w wymiarze duchowym, można odszukać w Kodeksie Prawa Kanonicznego. W części (Kanon 1176, 3) znajduje się wzmianka wyraźnie zaznaczająca, że Kościół zaleca zachowanie pobożnego zwyczaju grzebania zmarłych. Jednocześnie nie zabrania kremacji, pod warunkiem że nie została wybrana z powodów przeciwnych nauce chrześcijańskiej. Watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przyjęła formułę która zakłada, że dla Bożej wszechmocy nie ma różnicy między wskrzeszeniem ciała pogrzebanego i poddanego kremacji.

Spopielanie zwłok z godnością i szacunkiem

Jeżeli zaś chodzi o przebieg procesu kremacji, to musi zostać przeprowadzony w zgodzie z obowiązującymi normami i nakazami zarówno etycznymi jak i prawnymi. Ciało złożone w trumnie, może to być wykonana z drewna lub też tektury spopiela się w piecu, w temperaturze sięgającej 1200 °C. Proces trwa około 90 minut. W krematoriach w większych miastach, wykonuje się wiele takich kremacji w ciągu dnia. Następnie prochy, które powstały w wyniku spalenia, umieszcza się w urnie wykonanej najczęściej z kamienia, drewna lub innego materiału. Na wieczny spoczynek urna trafia do grobu lub kolumbarium. Należy zaznaczyć, że na obecną chwilę zakazane jest rozsypywanie prochów zmarłych. Nieprzestrzeganie przepisu może skutkować otrzymaniem kary.

Odpowiedni personel w odpowiednim miejscu

Z pozostałych informacji, które mogą być istotne należy zaznaczyć, że każda kremacja opatrzona jest pisemnym świadectwem wykonanego spopielenia ciała. Cały proces jest zawsze wykonywany z poszanowaniem godności osoby zmarłej. A pracownicy krematoriów posiadają odpowiednie kwalifikacje i umiejętności przeznaczone do pracy w zawodzie. Wybór odpowiedniego rodzaju pogrzebu bliskiej nam osoby, która zmarła najczęściej dotyczy tego czy pochowane zostanie ciało czy prochy. Na to pytanie zazwyczaj odpowiada rodzina, chyba że osoba zmarła, jeszcze za życia dokonała decyzji o tym w jaki sposób życzy sobie być pochowaną. Wtedy należy wybór uszanować.

Tańsze i bardziej ekonomiczne rozwiązanie?

Aktualne statystki mówią, że kremacja rośnie w siłę pod względem popularności nie tylko w naszym kraju. Niektórzy rozpatrują ją jako tańszą alternatywę, biorąc pod uwagę wzrastające koszty pogrzebów oraz nieulegający wzrostowi zasiłek pogrzebowy, wypłacany osobie organizującej pogrzeb bliskiej osoby. Akceptacja religii zarówno chrześcijańskich jak i pozostałych pewnie też ma spore znaczenie przed dokonaniem decyzji.

Wybór pozostawiony rodzinie osoby zmarłej

W obecnym czasie kremacje stały się częścią usług, jakie oferują salony pogrzebowe. Wybór właściwego salonu ma spore znaczenie. Jednak w większości z nich, pracują osoby empatyczne i potrafiące odpowiednio zaopiekować się Klientem, którego dotknęła śmierć kogoś bliskiego. Najczęściej obsługa salonu pomaga przejść przez cały proces załatwiania formalności. Podobnie ma się sprawa ze zorganizowaniem kremacji. Poszukując sprawdzonego zakładu pogrzebowego, który będzie miał za zadanie wykonać kremację, a następnie pogrzeb urnowy warto się dobrze rozeznać wśród dostępnych ofert. Z całą pewnością, wiele zakładów szczególnie w większych miastach przemówi do Was i zdecydujecie się powierzyć im tak delikatną usługę jaką stanowi pochowanie ukochanej bliskiej osoby.

https://www.horus.szczecin.pl/uslugi-pogrzebowe/uroczystosci-z-kremacja.html

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments