Od czego zależy prawidłowy rozwój zwierzęcia? Bardzo ważną rolę odgrywają witaminy. To one regulują metabolizm, wzmacniają naturalną odporność i odpowiadają za funkcjonowanie całego organizmu. Co zatem powinno się znaleźć w karmie dla psa? Pamiętajmy, że zarówno nadmiar, jak i niedobór mogą być niebezpieczne dla zdrowia pupila, warto zatem przemyśleć dietę zwierzaka.
Spis Treści
Jakie witaminy rozpuszczają się w wodzie, a jakie w tłuszczach?
Witaminy rozpuszczalne w wodzie (B i C) powinny się znaleźć w codziennym pożywieniu czworonoga. Dlaczego? Są to elementy odpowiadające za proces wzrostu. Chronią również układ nerwowy. Mają bardzo duży wpływ na stan skóry i sierść pupila. Dość łatwo są wypłukiwane z organizmu, dlatego musimy mieć pewność, że w codziennie podawanej karmie dla psa znajduje się ich odpowiednia ilość. Oczywiście witaminy rozpuszczające się w wodzie można dostarczyć także w formie suplementów i tabletek.
Witaminy A, D, E i K rozpuszczają się w tłuszczach. Również i je należy dostarczać regularnie. Ich właściwości pozytywnie wpływają na wzrok, proces wchłaniania się fosforu i wapnia, a także na trawienie, płodność czy krzepnięcie krwi. Kupując karmę dla psa, musimy sprawdzić, czy jest ona zbilansowana i bogata w witaminy, gdyż to one chronią naszego pupila przed chorobami.
Jak rozpoznać niedobory witamin u psa?
Jeżeli podejrzewamy niedobór witamin u pupila, powinniśmy uważnie przyjrzeć się jego zachowaniu oraz wyglądowi. W przypadku witaminy C możemy zauważyć problemy z gojeniem się ran i z rogowaciejącym naskórkiem, natomiast deficyt witaminy D wiąże się ze zmianami w obrębie tkanki kostnej, może prowadzić także do zatrzymania wzrostu i rozwoju krzywicy. Z kolei niedobór witaminy A zdradzają problemy ze wzrokiem – pupil będzie miał kłopot z szybkim przystosowaniem oczu do widzenia po ciemku.
Deficyty witamin z grupy B prowadzą do wymiotów, biegunki i problemów z apetytem. Pewnym rozwiązaniem jest zakup nowej karmy, o bogatszym składzie i zbilansowanej zawartości, którą kupisz np. w sklepie zoologicznym online Akacjowawet.pl, gdzie zawsze możesz liczyć na porady ekspertów w zakresie żywienia czworonogów. Do czego natomiast prowadzi niedobór witaminy K? Najczęściej jej deficyty wiążą się z anemią czy bolesnymi krwawieniami w przewodzie pokarmowym. Jeżeli zbilansowany pokarm nie przynosi widocznych rezultatów, warto zakupić preparaty witaminowe, jednak ich zakup należy omówić z weterynarzem.